W dniach 5-6 kwietnia 2014 roku na Lodowisku Bombonierka w Łodzi miał miejsce Amatorski Turniej Województwa Łódzkiego w Hokeju na Lodzie. W turnieju wzięły udział 4 drużyny z województwa łódzkiego. W finale zawodnicy Łódzkiego Klubu Hokejowego wygrali 13:2 z AKH Zgierz. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Łowicza, która pokonała Skierniewice 3:2. Puchar za pierwsze miejsce, który ufundował senator RP Przemysław Błaszczyk oraz poseł na Sejm Marek Matuszewski otrzymała drużyna Łódzkiego Klubu Hokejowego.
|
W sobotnie popołudnie 5 kwietnia 2014r. w Łowiczu odbyło się spotkanie Posła na Sejm Mariusza Błaszczaka, Przewodniczącego Parlamentarnego Klubu PiS z Mieszkańcami.
Spotkanie, które odbyło się w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego zgromadziło wielu sympatyków PiS, głównie ludzi młodych. W spotkaniu udział wziął Senator RP – Przemysław Błaszczyk oraz trzech kandydatów na europosłów z województwa łódzkiego: Witold Waszczykowski, Robert Telus i Piotr Polak.
Szef KP PiS poruszył wiele aktualnych problemów, z jakimi muszą zmierzyć się dziś Polacy i prezentował pomysły na ich rozwiązanie. Wg Mariusza Błaszczaka pierwszą rzeczą, jaką należałoby dokonać po przejęciu władzy, jest cofnięcie wprowadzonych przez koalicję PO-PSL rozwiązań dotyczących wieku emerytalnego (67 lat) i powrót do wcześniejszych uregulowań – kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat. Wg niego, budżet państwa stać na takie rozwiązanie i w żadnym wypadku nie powinno się szukać oszczędności w kieszeniach najbiedniejszych ludzi.
Błaszczak poruszył również kwestię służby zdrowia, która – jak mówił – nieodmiennie kuleje. PiS chce likwidacji NFZ i finansowanie opieki z budżetu państwa - tylko wtedy wydatki są pod kontrolą rządzących, sejmu. Nie może być tak, że pieniądze są rozkradane, a ludzie nie mogą dostać się do lekarza! - argumentował szef klubu. Na koniec szef KP PiS zwrócił uwagę na uczestnictwo podczas najbliższych wyborów do PE.
|
W ostatnim dniu marca 2014 r. odbył się w Kutnie międzypowiatowy finał konkursu "Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!". Został on zorganizowany przez Senatora RP Przemysława Błaszczyka, Posła na Sejm RP Piotra Polaka i Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Wojciechowskiego. W walce o najwyższe lokaty wzięło udział 23 uczniów z 12 szkół ponadgimnazjalnych (ZS nr 4 w Kutnie-Azorach; ZSP nr 1 w Łęczycy, ZSP nr 4 im. Wł. Grabskiego w Łowiczu, LO im. Marii Konopnickiej w Poddębicach, I LO im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy, ZS im. Jadwigi grodzkiej w Łęczycy, ZS w Żychlinie, I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie, ZSMR w Piątku, PSKP w Łowiczu, ZSCKR w Mieczysławowie).
Luaureatami zostali:
1. Natalia Bilska - I miejsce; (ZS w Żychlinie)
1. Mateusz Gawroński - II miejsce; (Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu)
3. Justyna Pawlak - III miejsce; (II LO w Kutnie)
4. Adrian Celiński - IV miejsce; (ZSP nr 4 w Łowiczu)
5. Adrian Kosmalski - IV miejsce; (ZS w Kutnie-Azorach)
6. Roman Rutkowski - IV miejsce;(ZS w Kutnie-Azorach)
Organizatorzy ufundowali wiele atrakcyjnych nagród (każdy z uczestników otrzymał) . Laureaci dwóch pierwszych miejsc otrzymali w tablety i nagrody senackie ufundowane przez posła i senatora). Taką nagrodę otrzymała też zdobywczyni trzeciego miejsca, a także nagrody ufundowane przez IPN. Wszyscy - począwszy od trzeciego miejsca - otrzymali dwuosobowe zaproszenia na Termy Uniejów. Pięć osób otrzymał zaproszenia na spektakl w Teatrze Muzycznym w Łodzi, dla trzech dziewczyn nagrodę ufundowała firma "Konrad" z Pęczniewa.
Fundatorom dziękujemy.
Laureatom gratulujemy zdobytej wiedzy i nagród, na które zapracowali ciężką pracą.
Szkoły, nauczycieli i uczniów zapraszamy do dalszej współpracy i udziału w organizowanych przez nas konkursach.
|
W dniu 29 marca 2014r. odbyło się spotkanie Prezesa Jarosława Kaczyńskiego z delegatami z całego okręgu łódzkiego. Z powiatu łęczyckiego w spotkaniu uczestniczył Senator RP Przemysław Błaszczyk, Radna Sejmiku Wojewódzkiego- Pani Monika Kilar-Błaszczyk, Przewodniczący Komitetu Terenowego PiS w Łęczycy - Pan Józef Mikołajczyk oraz Członkowie Komitetu Terenowego PiS w Łęczycy.
Podczas spotkania przedstawiono sylwetki osób kandydujących do Parlamentu Europejskiego z listy PiS. Kolejność na liście kształtuje się następująco:
1. Janusz Wojciechowski, europoseł od dwóch kadencji, były poseł i były prezes NIK.
2. Urszula Krupa, była europosłanka Ligi Polskich Rodzin, lekarka, związana z Radiem Maryja.
3. Witold Waszczykowski, poseł i były wiceministrem w MSZ.
4. Piotr Polak, poseł, Poddębice
5. Ewa Szałkowska-West, Prawica PR
6. Robert Telus, poseł, Opoczno
7. Iwona Koperska, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku wojewódzkim, Pajęczno
8. Anna Grabek, wiceprzewodnicząca sejmiku wojewódzkiego, Tomaszów
9. Wiesława Olejnik, nauczycielka z Piotrkowa
10. Marek Matuszewski, poseł PiS ze Zgierza
W przemówieniu Prezes Jarosław Kaczyński przedstawił program PiS. Zdaniem prezesa trzeba zrobić wszystko, żeby polska gospodarka zaczęła się szybciej rozwijać, co pozwoli przełamać kryzys demograficzny. Ważnym aspektem również jest zreformowanie finansów publicznych. Szczególną uwagę należy skierować na zreformowanie sądownictwa i służbę zdrowia, blokując jej prywatyzację, a także szkolnictwo. Przedstawił argumentu mówiące, że należy przeciwstawić się wprowadzeniu w Polsce euro, o czym ostatnio mówi rząd.
Prezes PiS przedstawił propozycję zlikwidowania gimnazja, a w szkołach położyć nacisk na naukę historii i języka polskiego, a także uczyć kultury.
Jarosław Kaczyński powiedział, że między Łodzią a Warszawą powinno powstać wielkie międzynarodowe lotnisko, które napędzi gospodarkę (kilka lat temu był pomysł budowy międzykontynentalnego lotniska w Babsku). - Polska takiego lotniska nie ma.
PiS wygrywając wybory chce skupić się na dwóch regionach: Górnym Śląsku i Łodzi. Łódź nie jest w stanie wyjść z tej sytuacji, w której jest, bez bardzo poważnego programu rewitalizacji, programu wsparcia. Taki program dla Łodzi będzie, jeśli będziemy przy władzy - zapowiedział.
|
I Powiatowa Debata o Wyborach Parlamentarnych odbyła się 27 marca 2014 roku w Ratuszu Miejskim w Łęczycy.
W śród zaproszonych gości był Senator RP Przemysław Błaszczyk, Poseł na Sejm RP Piotr Polak oraz Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Monika Kilar-Błaszczyk.
Debata była siew formie panelowej z elementami pracy warsztatowej, którą zorganizowali i poprowadzili uczniowie I LO w Łęczycy mi. Kazimierza Wielkiego - Aleksandra Barylska i Dominik Malinowski.
Debata rozpoczęła się chwilę po godzinie 15:00. Na samy początku w krótkim programie artystycznym wystąpił Tomasz Kucharczyk oraz Andrzej Borucki, którzy przy pomocy repliki obrazu "Jan Matejko, W Łęczycy pierwszy sejm. Spisanie praw. Ukrócenie rozbiorów" oraz prezentacji multimedialnej wprowadzili zebranych w temat bogatej historii parlamentaryzmu na Ziemiach Łęczyckich.
W dalszej części wypowiedzieli się eksperci w poszczególnych zagadnieniach. Senator RP Przemysław Błaszczyk wypowiedział się na temat "Dlaczego młodzież w wieku 18-25 lat nie chodzi na wybory”. W wyniku dyskusji wyłoniono kilka przyczyn małej aktywności politycznej wśród młodzieży:
- nie dostosowany program wyborczy,
-lenistwo młodzieży
- tradycje rodzinne włączania siew życie społeczne,
- łamanie obietnic z programów wyborczych.
Następnym etapem były warsztaty, gdzie Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy a do każdej z grup przydzielony został ekspert. Każdy grupa miła za zadanie ułożenie puzzli na których znajdował się budynek Sejmu RP oraz przydzielone zadanie. Zadania były trzy:
- W jaki sposób młodzież niepełnoletnia może aktywizować społeczeństwo do udziału w wyborach?"
- W jaki sposób młodzież pełnoletnia może wpływać na poprawę frekwencji wyborczej?"
- W jaki sposób samorządy lokalne mogą wpływać na poprawę frekwencji wyborczej?"
Poznaliśmy tu wiele ciekawych pomysłów na konkretne działania jakie zostaną przedsięwzięte na terenie naszego powiatu. Pierwsza z propozycji to powołanie internetowej "telewizji" w której młodzież przy pomocy starostwa będzie publikować wywiady np. z kandydatami do parlamentu. Druga propozycja to organizowanie spotkań z parlamentarzystami w nowy, ciekawy i innowacyjny sposób. Trzecia propozycja padła od Pana Senatora, który wraz z Posłem Polakiem zgodzili się pomóc w umieszczaniu spotów reklamowych młodzieży zachęcającej do udziału w wyborach na stronie np. Sejmu i Senatu. Młodzież natomiast będzie organizować "wycieczki" na sesje miasta, będzie wywieszać gazetki w miejscach publicznych, organizować spotkania z dorosłymi i parlamentarzystami oraz zobowiązała się do prowadzenia kolejnych debat.
Pierwsza część zakończyła się prezentacja efektów prac warsztatowych, podsumowaniem Posła Polaka.
W drugiej części rozmawialiśmy o powoływaniu młodzieżowych rad miast i gmin. Tutaj wypowiedzieli się eksperci Andrzej Doliński, Halina Pawłowska, którzy przedstawili sposób powoływania tego typu instytucji, korzyści płynące dla młodzieży jak i również władz samorządowych z działania tego typu instytucji. Wypowiedziała się również Karolina Górecka przewodnicząca samorządu I LO, która przedstawiła działanie samorządu Szkolnego przy I LO i stwierdziła fakt, że uczniowie chcieli by robić coś na znacznie większą skalę niż tylko działania w szkole. Burmistrza Miasta Łęczyca podpisał List intencyjny w celu powołania Młodzieżowej Rady Miasta Łęczycy.
Debata zakończyła się podsumowaniem oraz podziękowaniami dla wszystkich przybyłych. I Powiatową Debatę o Wyborach Parlamentarnych oficjalnie zakończyła Dyrektor I LO im. K. Wielkiego w Łęczycy Joanna Wdowiak.
|
W dniach 19 - 20 marca 2014 r. odbyło się 51. posiedzenie Senatu.
Pierwszego dnia senatorowie wysłuchali informacji wiceministra gospodarki Jerzego Witolda Pietrewicza o przyczynach opóźnień w realizacji wdrażania programów z zakresu energii odnawialnej, a w szczególności przyczynach opóźnień w wydawaniu aktów prawnych, które będą regulować ten rynek, oraz informacji wiceminister spraw zagranicznych Henryki Mościckiej-Dendys o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej od lipca do grudnia 2013 r. – w trakcie przewodnictwa Litwy w Radzie UE. W drugim dniu obrad zostały przeprowadzone głosowania.
Senat odrzucił projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków i tym samym zakończył postępowanie w tej sprawie. Projekt został wniesiony przez senacką Komisję Środowiska.
Bez poprawek Izba przyjęła ustawę o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Był to projekt senacki, realizujący wskazania Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z 7 marca 2013 r.
Senatorowie wprowadzili dwie poprawki do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, przygotowanej przez rząd. Nowelizacja wdraża regulacje europejskie, które mają za zadanie szczególnie chronić dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym.
Z siedmioma poprawkami Senat uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, przygotowaną przez rząd. Wprowadza ona protokół elektroniczny, czyli rejestrację przebiegu rozprawy przy pomocy dźwięku albo obrazu i dźwięku, do postępowania w sprawach o wykroczenia.
Cztery poprawki zostały wprowadzone do ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.
Z jedną poprawką senatorowie uchwalili ustawę o europejskiej inicjatywie obywatelskiej, wywodzącą się z projektu rządowego. Dostosowuje ona prawo polskie do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.
Senat bez poprawek przyjął ustawę o ratyfikacji poprawek do Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego sporządzonego w Rzymie 17 lipca 1998 r., przyjętych podczas konferencji rewizyjnej w Kampali (rezolucje nr 5 i 6) 10 i 11 lipca 2010 r.
|
|
W dniu 19 marca odbyło się 100 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której członkiem jest Senator RP Przemysław Błaszczyk.
Podczas posiedzenia przyjęto stanowisko komisji w sprawie sytuacji branży hodowli zwierząt futerkowych w Polsce oraz projektu rozporządzenia w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym - Stanowisko Komisji
Retransmisja z 100 posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
|
Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Zielkowicach (powiat łowicki) 18 marca 2014r. był długi i męczący ale niezwykle ekscytujący. Wczesnym rankiem grupa 50 uczniów wraz z opiekunami wyruszyli w drogę do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki było zobaczenie Ogrodu Saskiego oraz Grobu Nieznanego Żołnierza a następnie wizyta w Pałacu Prezydenckiego. W Pałacu Prezydenckim dzieci uczestniczyły w niezwykłym wydarzeniu – oficjalnym przyjęciu Pary Prezydenckiej Republiki Estońskiej.
Następnym punktem w programie wycieczki było zwiedzanie Sejmu i Senatu. W Parlamencie Polskim przywitał grupę Senator RP Przemysław Błaszczyk. Pan Senator oprowadził dzieci po gmachu Senatu i Sejmu oraz opowiedział o pracy Senatora. Dzieci miały możliwość zadawania pytań, z której bardzo ochoczo skorzystały.
Kolejnym miejscem które zwiedziły dzieci była Rezydencja Belweder. Dzieci poznały historię I Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy zwiedzania zapoznali się z historią Orderu Wojennego Virtuti Militari, zobaczyli niektóre sale historyczne oraz gabinet Marszałka. Po półtora godzinnej wizycie w Belwederze dzieci zwiedziły przyległe Łazienki Królewskie. Podczas spaceru zobaczyliśmy zabytkowe budynki, wiele rzeźb i posągów. Duże zainteresowanie wzbudził pomnik Fryderyka Chopina oraz spacerujące Pawie Królewskie. Całodniową wizytę w Warszawie zakończyliśmy posiłkiem w McDonald`s. Droga powrotna minęła szybko i w bardzo radosnej atmosferze.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
|
17 marca kolejni uczniowie zmagali się z trudnymi pytaniami etapu szkolnego w konkursie ,,Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę”.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łęczycy odbył się konkurs. Troje uczniów bardzo dobrze napisało test wiedzy o żołnierzach niezłomnych. Najlepszy był Piotr Pijewski (25 punktów), zaś w dogrywce o drugie miejsce lepsza okazała się Małgorzata Kowalczyk. Te dwie osoby wezmą udział w etapie międzypowiatowym – 31 marca br.
W Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku zgłosiło się ośmioro uczniów, którzy przystąpili do pisania testu. Najlepsze okazały się jednak dziewczyny Ewelina Matusiak – I miejsce oraz Marlena Jatczak – II miejsce. Trzecie miejsce zdobył Grzegorz Wąsik, który w dogrywce o drugie miejsce przegrał tylko jednym punktem. Laureatki pierwszych dwóch miejsc zakwalifikowały się do finału międzypowiatowego.
Kolejną i ostatnią już szkołą biorącą udział w konkursie jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie. Uczniowie w dniu 17.03.2014 roku również zmagali się z wiedzą o żołnierzach niezłomnych. Laureatami w tej szkole zostali: I miejsce – Damian Zduńczyk, II miejsce – Tomasz Kalisiak, III miejsce – Adam Stanisławski. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc zakwalifikowali się do finału międzypowiatowego, który odbędzie się 31 marca br. w Kutnie przy ul. Wyszyńskiego 11.
W etapie międzypowiatowym do wygrania są dwa tablety i wiele innych, atrakcyjnych nagród.
We wszystkich szkołach parlamentarzyści przeprowadzili lekcję WOS-u, gdzie omówili proces legislacyjny oraz odpowiadali na pytania młodzieży.
DWUETAPOWY KONKURS ,,ŻOŁNIERZE WYKLĘCI OBUDŹCIE POLSKĘ” ZORGANIZOWALI : SENATOR RP PRZEMYSŁAW BŁASZCZYK, POSEŁ NA SEJM RP PIOTR POLAK I POSEŁ DO PE JANUSZ WOJCIECHOWSKI.
Dziękujemy wszystkim za współpracę, a nagrodzonym uczniom gratulujemy uzyskanych wyników.