W niedzielę, 23 października 2016 r., Senator RP Przemysław Błaszczyk uczestniczył w uroczystości wprowadzenia Relikwii św. Jana Pawła II oraz św. Maksymiliana Marii Kolbego do archikolegiaty w Tumie. Relikwie zostały sprowadzone do parafii dzięki staraniom tamtejszego Proboszcza – ks. Piotra Nowaka. Po przeniesieniu szczątków odbyła się dziękczynna Msza św., której przewodniczył J. E. Biskup senior Józef Zawitkowski. Następnie parafia oraz zgromadzeni okoliczni wierni zostali zawierzeni wstawiennictwu świętych. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Tumu i Marynek, poczet sztandarowy Straży Leśnej oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Górze Św. Małgorzaty. Oprawą muzyczną zajęły się orkiestra dęta OSP w Tumie oraz chór młodzieżowy z Grodziska Mazowieckiego. Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa atmosfera, którą spotęgowało płomienne, jak zwykle, kazanie Biskupa Józefa.
|
W czwartek, 20 października 2016 r., stolicę zwiedzali mieszkańcy Łowicza i okolic. Zawitali m.in. do Parlamentu. Gmach wzbudził ich podziw, gdyż większość z nich widziała go od wewnątrz po raz pierwszy. W sali Wszechnicy Sejmowej dyskutowali o bieżących sprawach w polityce. Obejrzeli również salę obrad, zwiedzili korytarze sejmowe, Salę Kolumnową oraz Senat RP, po którym Senator RP Przemysław Błaszczyk miał ogromną przyjemność ich oprowadzić. Mogli tam wspólnie porozmawiać o aktualnych problemach oraz podzielić się opiniami. Wrażenie na zwiedzających wywarł także dawny Pałac Namiestnikowski, czyli miejsce pracy i zamieszkania Prezydenta RP. Mieszkańcy odwiedzili również Powązki, a na dłuższą chwilę zatrzymali się przy grobie Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, jednego z Żołnierzy Wyklętych, którego szczątki odnaleziono w kwaterze „Ł” i w tym roku pochowano w rodzinnej mogile.
|
18.10.2016 r. miała miejsce konferencja w Urzędzie Miasta w Kutnie, a poprzedziło ją uroczyste przekazanie sprzętu komputerowego dla Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie, ufundowanego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Placówka otrzymała kilkanaście w pełni wyposażonych zestawów komputerowych, które mają pomóc ich podopiecznym w jeszcze szybszym przyswajaniu wiedzy.
Z tej okazji w budynku kutnowskiego CKU pojawiło się wielu ważnych gości. Wśród nich nie zabrakło m.in. Senatora RP Przemysława Błaszczyka, Prezesa zarządu ŁSSE Marka Michalika, Sekretarza województwa łódzkiego Jakuba Mielczarka, Prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego oraz Starosty kutnowskiego Krzysztofa Debicha. Zgromadzeni obejrzeli krótką prezentację dotyczącą Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii, a następnie złożyli swoje podpisy na dokumencie potwierdzającym przekazanie 22 zestawów komputerowych. Pozwoliło to na utworzenie nowoczesnej Sali komputerowej.
Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesne Technologie z Łodzi otworzyło filę w Kutnie w lutym tego roku. Szkoła ta kształci przyszłych pracowników pod potrzeby firm, które szukają fachowców do pracy w zakładach umiejscowionych głównie w kutnowskiej podstrefie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
|
W dniu 17 października 2016 uczniowie klas szóstych z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej dzięki wsparciu Senatora RP Przemysława Błaszczyka zwiedzili Warszawę. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, kolejnym Stadion Narodowy PGE (trasa piłkarza) oraz Sejm i Senat.
Podczas wizyty na Stadionie Narodowym uczniowie mieli szansę poczuć się jak prawdziwi kibice, sprawdzając niezwykłą akustykę stadionu. Natomiast zwiedzając szatnię, w której zawodnicy przygotowują się do meczów, każdy chciał usiąść na miejscu Cristiana Ronaldo czy Roberta Lewandowskiego.
Zupełnie inne emocje towarzyszyły uczniom podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Szóstoklasiści przybliżyli sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, stanowiącego do dziś przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Uczestnicy wycieczki obejrzeli też przejmujący film w 3D pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu jako istne „morze ruin” oraz film ukazujący ich rówieśników walczących o wolność.
W Sejmie i Senacie przewodnicy przybliżyli uczniom historię Parlamentu, poinformowali, w jaki sposób funkcjonuje on we współczesnej formie i jak powstaje ustawa, zapoznali uczniów z pracą, obowiązkami i prawami posłów oraz senatorów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia galerii Sali Posiedzeń Sejmu, hallu głównego, Sali Kolumnowej czy Korytarza Marszałkowskiego.
|
17 października 2016 w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy Senator RP Przemysław Błaszczyk wraz z Dyrektorem ZOZ-u Andrzejem Pietruszką gościł specjalnego gościa – Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.
W spotkaniu udział wziął również poseł Marek Matuszewski, Dyrektor łódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Artur Olsiński, Starosta Powiatu Łęczyckiego Wojciech Zdziarski, Wójt Gminy Łęczyca Jacek Rogoziński, Wójt Gminy Grabów Tomasz Pietrzak, Sekretarz Gminy Łęczyca Monika Kilar-Błaszczyk, Burmistrz Miasta Łęczyca Krzysztof Lipiński, Wójt Gminy Góra Św. Małgorzaty Włodzimierz Frankowski, Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy Zbigniew Gruszczyński, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy Wojciech Pernal, o. Leszek Walkiewicz, ks. Piotr Nowak, lekarz Adam Twarkowski, a także przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Łęczyckiego.
Wizyta rozpoczęła się od prezentacji łęczyckiego szpitala oraz osiągnięć, jakimi poszczycić się może placówka zatrudniająca najwięcej pracowników w powiecie. Następnie wszyscy zaproszeni goście udali się na obchód po oddziałach szpitalnych i oglądali m.in. Oddział Chirurgiczny, Oddział Wewnętrzny, Szpitalny Oddział Ratunkowy, po których oprowadzeni zostali przez ich ordynatorów. Pan Marszałek poświęcił najwięcej czasu oddziałowi chirurgicznemu, na którym znajduje się blok operacyjny. Pan Marszałek z zawodu jest lekarzem chirurgiem dlatego też problemy chirurgii i bloku operacyjnego były mu najbliższe. Obecny stan bloku Marszałek pozostawił bez komentarza, zaznaczając jednocześnie, że w tym konkretnym przypadku potrzebny jest nie tyle remont, co budowa nowego bloku operacyjnego.
Stanisław Karczewski podkreślił także duże znaczenie szpitali funkcjonujących w mniejszych miejscowościach oraz to, jak ważne jest, aby poziom szpitala niezależnie od miejsca był wysoki.
Kolejnym punktem wizyty w szpitalu było poświęcenie nowej karetki, którego dokonał ks. Leszek Walkiewicz, Proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Łęczycy.
Następnie Pan Marszałek wraz z grupą gości udał się do Tumu, gdzie Proboszcz parafii tumskiej ks. Piotr Nowak opowiedział o historii tak ważnego dla naszego regionu oraz całego kraju miejsca, perły architektury romańskiej. Na zakończenie wizyty wszyscy goście odwiedzili Zamek Królewski w Łęczycy, siedzibę Muzeum, gdzie zjedli uroczysty obiad. Tam Dyrektor Andrzej Borucki zapoznał wszystkich z bogatą historią zarówno samego obiektu, jak i zgromadzonych w nim zabytków.
|
16 października ‘16 miało miejsce poświęcenie i przekazanie trzech pojazdów strażackich dla OSP w Sławęcinie. Są to: samochody bojowe marki Dennis oraz Jelcz, a także samochód osobowo-dostawczy marki Ford.
Uroczystości rozpoczął pochód zaproszonych jednostek OSP z gminy Grabów oraz z sąsiednich gmin. Strażakom przez cały czas towarzyszyła Gminna Orkiestra Dęta z Grabowa pod dyrekcją Antoniego Kowalczyka.
Po przemarszu jednostek nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, a następnie gości powitał prezes OSP Sławęcin – druh Stanisław Niedomagała.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Senator RP Przemysław Błaszczyk, Członek Zarządu Głównego ZOSP w RP Ryszard Szmaja, Prezes Zarządu Gminnego OSP Zdzisław Maciejewski, władze komendy powiatowej PSP w Łęczycy, władze gminne z Wójtem Tomaszem Pietrzakiem i Zastępcą wójta Krzysztofem Ogórkiem, jak również liczni sponsorzy (Z. Sobczyński, B. Grecki, A. Walisiak, M. Gromiński i inni).
Po apelu w sali OSP w Sławęcinie odbyła się uroczysta Msza święta, celebrowana przez proboszcza parafii pw. św. Stanisława w Grabowie, ks. Jacka Marciniaka. Po Mszy św. ks. Jacek poświęcił pojazdy strażackie, a sponsorzy wręczyli kluczyki druhom odpowiedzialnym za te pojazdy.
Dwa największe auta były zakupione ze zbiórek społecznych organizowanych przez strażaków ze Sławęcina.
|
15 października 2016 roku w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyła się gala finałowa I Powiatowego Konkursu LEW KUTNOWSKI, organizowanego przez Zarząd Powiatu pod patronatem honorowym Krajowej Rady Izby Rolniczej i Marszałka Województwa Łódzkiego. Patronat nad konkursem objęli także Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach i Hodowla Roślin Strzelce, a jego partnerem strategicznym została Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego. Na gali wyróżniano rolników oraz firmy o profilu rolniczym z terenu powiatu kutnowskiego, prezentujących wysoki poziom produkcji, stosujących nowoczesne technologie, odznaczających się dobrą i sprawną organizacją oraz racjonalnym wyposażeniem gospodarstw i firm, a także tych, którzy odnoszą wysokie efekty ekonomiczne i troszczą się o środowisko naturalne.
Oprócz Senatora RP Przemysława Błaszczyka na gali pojawili się m.in.: Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Elżbieta Krzyżanowska – w imieniu Witolda Stępnia Marszałka Województwa Łodzkiego, Jerzy Kuzański – Dyrektor biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Sylwia Skulimowska z biura IRWŁ oraz Posłowie Paweł Bejda, Tomasz Rzymkowski i Tadeusz Woźniak. Nie zabrakło również Prezydenta miasta Kutno Zbigniewa Burzyńskiego oraz Przedstawicieli miast i gmin powiatu kutnowskiego.
Kapituła zdecydowała, że w kategorii ROLNIK nagrodę główną i statuetkę LEW KUTNOWSKI otrzymali państwo Iwona i Andrzej Olejniczakowie z gminy Strzelce. Wyróżnienie i statuetkę Kłos zdobyli państwo Aneta i Radosław Strębscy wraz z rodzicami Barbarą i Leszkiem Strębskimi z gminy Łanięta.
W kategorii FIRMA nagrodę główną i statuetkę LEW KUTNOWSKI wręczono Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu PZZ Szczepan Lewandowski. Wyróżnienie i statuetkę Kłos zdobył Zakład Przetwórstwa Mięsnego Koniarek Andrzej Koniarek z gminy Strzelce. Pamiątkowymi dyplomami nagrodzono wszystkich uczestników konkursu.
Medalami w uznaniu za wspieranie rolnictwa odznaczeni zostali także Organizatorzy konkursu. Jerzy Kuzański w imieniu Bronisława Węglewskiego – Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łodzkiego przyznał odznaczenia Staroście Krzysztofowi Debichowi, Wicestaroście Zdzisławowi Trawczyńskiemu oraz Justynie Jasińskiej – Dyrektorowi Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kutnie.
Zarząd Powiatu w uznaniu za wkład pracy w rozwój rolnictwa w powiecie kutnowskim przyznał Wojciechowi Błaszczakowi, Prezesowi zarządu HR Strzelce tytuł LIDERA W PRODUKCJI NASIENNEJ, oraz Piero Pini, Prezesowi zarządu Pini Polonia Sp. z o.o. w Kutnie, tytuł LIDERA W PRODUKCJI MIĘSA WIEPRZOWEGO. W imieniu Piero Pini wyróżnienie odebrała Halina Osińska, Dyrektor generalny Pini Polonia Sp. z o.o. W imieniu Wojciecha Błaszczaka wyróżnienie odebrał Marek Luty, Dyrektor Działu Marketingu i Rozwoju Produktu HR Strzelce.
Uroczystą galę finałową konkursu LEW KUTNOWSKI uświetnili swoimi występami zespół wokalny Czary-mary z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie oraz grupa Good Staff.
|
14 października 2016 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W imieniu Senatora RP Błaszczyka brała w nich udział Dyrektor biura – Ewelina Niciak. Wśród zaproszonych Gości znaleźli się także m.in. Rodzice, emerytowani Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi.
Na początku Dyrektor – Pan Andrzej Saganiak powitał wszystkich zebranych, a po nim głos zabrali zaproszeni Goście, którzy złożyli życzenia Pedagogom, Pracownikom szkoły i Uczniom.
Następnie Pan Dyrektor wręczył nagrody Nauczycielom i Pracownikom obsługi. Ciepłe słowa życzeń przekazali swoim Pedagogom także Uczniowie, od których Belfrowie otrzymali kwiaty. Uczennicom, które wzięły udział w akcjach charytatywnych, złożone zostały podziękowania.
Po wyprowadzeniu sztandaru odbyła się zabawa-quiz pt. „Nauczyciel też człowiek”, w której rywalizowali maturzyści z technikum i liceum. Jej celem było rozpoznanie zainteresowań i pasji nauczycieli. Rozgrywki wygrała reprezentacja technikum.
|
W dniu 14 października 2016 roku Senator RP Przemysław Błaszczyk uczestniczył w uroczystości nadania sztandaru RDLP w Łodzi, która odbyła się w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Łódzka Dyrekcja Lasów Państwowych obchodziła wówczas Regionalne Święto Lasu.
Tego samego dnia Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi otrzymali honorowy sztandar, który został poświęcony przez abp. Marka Jędraszewskiego podczas uroczystej Mszy.
Wtedy także Leśnicy oraz zaproszeni Goście na terenie Ośrodka Rekolekcyjnego Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach posadzili również aleję cisów, poświęconych przez papieża Benedykta XVI.
Aleja upamiętnia rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski, a także tegoroczne Święto Lasu, które było okazją do podziękowania instytucjom współpracującym z Leśnikami oraz samym Leśnikom za ich oddaną pracę i trud.
|
8 października 2016 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się Jubileuszowy Koncert 85-lecia Radia Łódź i 60-lecia TVP Łódź, na który zaprosili Senatora RP Dyrektor TVP Łodź – Pan Hubert Bekrycht i Prezes Zarządu Radia Łodź – Pan Dariusz Szewczyk.
W uroczystości brał udział Prezes Zarządu Telewizji Polskiej – Pan Jacek Kurski.
Jubileuszową galę prowadzili Magdalena Michalak i Leszek Bodnar z TVP Łódź oraz Anna Groblińska i Jan Targowski z Radia Łódź. Gwiazdą wieczoru był zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz. Wystąpili też artyści związani z Łodzią, m.in.: Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej; wokalistka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów Małgorzata Hutek; zespół Trabanta i Samokhin Band. Na koncercie w imieniu Senatora RP Przemysława Błaszczyka była Pani Dorota Więckowska.